Strona główna

Refleksoterapia

Rodzaje masaży

Zabiegi pielęgnacyjne

Wpływ masażu

Wskazania do masażu

Przeciwwskazania

Muzykoterapia

 

Ciekawe linki

 

 

 

     O mnie   Cennik

Wskazania do masażu

Choroby układu krążenia

Wskazania do masażu częściowego obejmują przewlekła niewydolność krążenia dla ułatwienia odpływu krwi żylnej i chłonki z kończyn dolnych, ogólne stany obniżonego ciśnienia krwi, nieznacznego stopnia otłuszczenia serca, a głównie choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Ostrożne zabiegi są zalecane w stwardnieniu tętnic obwodowych, w stanach po przebytych zapaleniach żył kończyn w kilka miesięcy po ustąpieniu ostrego stanu zapalnego, w chorobie Raynauda, w zespołach żylakowych kończyn dolnych bez wyprysków.

Choroby skóry. Masaż zaleca się w zaburzeniach odżywczych, w chorobach naczyń krwionośnych, w chorobach naczyń limfatycznych, w przewlekłych i nawracających odmrożeniach, przy istnieniu blizn u osób, u których w następstwie wstrzykiwań insuliny wytworzyły się tzw. doły poinsulinowe , oraz w celach kosmetycznych

Choroby mięsni poprzecznie prążkowanych. Podstawowym zadaniem masażu jest zmniejszenie napięcia i utrzymanie zdolności do skurczów włókien mięśniowych, przeciwdziałanie zanikom mięsni z hypokinezy , próba uzyskania przerostu włókien mięśni dla utrzymania sprawności ruchowej przy porażeniach lub niedowładach nerwów obwodowych. Wskazania szczegółowe do masażu w chorobach mięsni obejmują leczenie i zapobieganie zanikom mięsni z bezczynności czy niedoczynności ruchowej występujących bądź na skutek chorób narządów ruchu, bądź długotrwałego przebywania w łóżku z różnych przyczyn.

Dalszym wskazaniem są zaniki mięsni pochodzenia neurogennego, jak np. przypadki porażeń lub niedowładów wiotkich na skutek zmian patologicznych w komórkach ruchowych przednich rogów rdzenia oraz uszkodzeń włókna osiowego bez względu na etiologie. Zabiegi ograniczają się do masażu mięśni pourazowych. Stany pourazowe mięśni, jak zmiażdżenia, rozerwania włókien, wylewy krwawe śródmięśniowe, również przewlekle stany zapalne mięsni, stanowią wskazania do masażu .

Dzięki masażowi zdolność do wykonania wysiłku mięśniowego powraca szybciej aniżeli po biernym wypoczynku, dlatego stany zmęczenia mięsni po wysiłkach fizycznych stanowią wskazania do stosowania masażu. Przeprowadzenie masażu ogólnego i częściowego ma wielkie znaczenia u sportowców w zespole metod trenujących i kondycyjnych. Postępowanie takie zapobiega przedwczesnemu zmęczeniu mięsni w czasie wysiłku.

W przewlekłych nieżytach oskrzeli, w dychawicy oskrzelowej w okresie miedzy napadowym wykonuje się łącznie z ćwiczeniami oddechowymi masaż mięśni oddechowych celem rozluźnieniu ich nadmiernego napięcia

Zaburzenia napięcia mięśni gładkich. Stwierdzane po masażu znaczne przekrwienie tkanek jest wynikiem rozszerzenia się światła naczyń krwionośnych. Bodziec mechaniczny o właściwym natężeniu znosi miedzy innymi skurcze błony mięśniowej naczyń drogą bezpośredniego zadziałania na nie, na zakończenia nerwów naczynioruchowych lub też drogą zadziałania odruchowego poprzez ośrodki naczynioruchowe w mózgu .Masaż powłok brzusznych pobudza mięśnie gładkie narządów wewnętrznych, wpływa na czynności tych narządów. Stosuje się go przy niedowładach żołądka, jelit, w zaparciach nawykowych, opuszczeniu trzew.

Choroby nerwów obwodowych. Dla przywrócenia czynności mięśniom poprzecznie prążkowanym z nieuszkodzonym neuronem obwodowym duże znaczenie ma pobudzenie zakończeń nerwów ruchowych w samym mięśniu. W porażeniach i niedowładach pochodzenia neurogennego masaż zwiększa napięcie mięsni, a na drodze odruchowej pobudza czynność nerwów i ich zakończeń. O wyniku leczniczym w tych przypadkach decyduje stopień natężenia wykonywanego masażu. Słabe bodźce bowiem zwiększają, a silne obniżają pobudliwość tkanek. W stanach patologicznych często nawet słabe bodźce mogą okazać się za silne i powodować obniżenie pobudliwości. Masaż wykonuje się w przewlekłych zapaleniach nerwów, w nerwobólach, w zapaleniach wielonerwowych splotów nerwowych, w zespole wypadnięcia krążka międzykręgowego.

Choroby ośrodkowego układu nerwowego. Zapalenia przednich rogów rdzenia, stany po urazach układu nerwowego ośrodkowego, choroby mózgu, opon mózgowych i choroby naczyń krwionośnych mózgu przebiegające z niedowładem lub porażeniem mięsni stanowią wskazania do masażu .

Choroby narządów ruchu (ortopedyczno-urazowe). Wskazaniami do masażu są objęte stany pourazowe, jak stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, wylewy krwawe w tkankach miękkich po ustąpieniu ostrego odczynu miejscowego, zmiany w narządach ruchu z przeciążenia, choroby kości i stawów przebiegające z przykurczami stawowymi, zesztywnieniem, po konsolidacji złamań kostnych, stany pooperacyjne narządów ruchu - dla poprawy krążenia krwi i trofiki, zwiększenia zakresu ruchów w stawach, przyspieszenia procesu odtwórczego zrostu kości, po zdjęciu opatrunku gipsowego - dla usunięcia lub rozciągnięcia zrostów, przylegających blizn; poprawy trofiki skóry. Masażysta powinien zwrócić uwagę, że skóra w tych ostatnich przypadkach jest bardzo wrażliwa i łatwo ja uszkodzić. Dalszymi wskazaniami są stany zahamowania psychicznego, spowodowane długim unieruchomieniem chorego, zapalenia przewlekle stawów, mięsni, więzadeł i torebek ścięgnistych z utrzyrnującymi się upośledzeniem czynności, a przebiegające bez zaostrzeń zapalnych, zmiany zniekształcające kostno-stawowe w następstwie procesu zwyrodnieniowo- wytwórczego, stanu zapalnego czy urazu, wady wrodzone oraz zaburzenia rozwoju narządu ruchu, gównie dla wzmocnienia mięsni .

Choroby reumatyczne. Masaż jest wskazany we wszystkich postaciach gośćca zwłaszcza tkanek miękkich. Stosuje się go celem zmniejszenia obrzęków i bólu oraz zapobiegania zanikom mięśni.

Choroby zawodowe. Zaleca się stosowanie masażu w zespole choroby wibracyjnej, w nerwobólach występujących w wyniku zatruć zawodowych, wpływu zmiennego mikroklimatu środowiska pracy, w przykurczach stawów, w przewlekłej postaci choroby kesonowej, w zmianach w narządzie ruchu z przeciążenia, w nerwicach czynnościowych związanych z charakterem i organizacją pracy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Masaże w Łodzi, masaże i muzykoterapia w Łodzi, w domu klienta, rodzaje masaży, masaż klasyczny, relaksacyjny, leczniczy, gorącymi kamieniami, kahi loa, czekoladowy, zabiegi pielęgnacyjne, masaż wspomagający wyszczuplanie, refleksoterapia, muzykoterapia, masaż w domu klienta w Łodzi, masażyści, masażysta, gabinet masażu w Łodzi, wyszczuplający, masaż klasyczny, masaż leczniczy, masaż kobiet w ciąży, masaż ciążowy, masaż relaksacyjny, sportowy, masaż czekoladowy, refleksoterapia, masaż leczniczy stóp, muzykoterapia, zabiegi pielęgnacyjne, peeling